Trumpai apie putpeles

Putpelė (lot. Coturnix coturnix, angl. Common Quail, vok. Wachtel) – fazaninių (Phasianidae) šeimos vištinis paukštis. Tai smulkiausias šios šeimos paukštis (masė 100 g.). Patino apdaras margai rusvas su rudomis skersinėmis juostelėmis. Išvaizda panaši į kurapką, bet nuo jos skiriasi juosva, rudai dryžuota uodega (kurapkos ji yra ryškiai ruda).

Gyvena atvirame landšafte. Slapstosi tarp žolių, atviroje vietoje pasirodo retai. Išbaidyta nuo žemės kyla nenoriai, bet skrenda labai greitai ir tiesia kryptimi. Tačiau polėkis trumpas, vėl greitai nusileidžia. Pavasarį patinas šaukia „put-pelė, put-pelė“, rusiškai mėgdžiojama „spat para, spat para".

Lizdą suka tarp žolių nedidelėje duobutėje, kurią iškloja sausomis žolėmis. Gegužės mėn. deda 7-14 rudai gelsvų išmargintų tamsiomis dėmėmis kiaušinių. Peri apie 17 dienų, išveda vieną vadą. Minta sėklomis, vabzdžiais, grūdais, jaunais lapeliais.

Prancūzų selekcijos putpelės

Tėvai pastambintas putpelių variantas t.y 2-3 kartus didesnes už įprastas putpeles (japoninės), deda didelius kiaušinius, dėslumas geras, gera skerdienos išeiga. Didelės krūtinėlės. Manžūrinės ir gamtines spalvos putpeles, pasitaiko vienas kitas ir baltas putpeliukas. Tai šiek tiek ramesnio būdo pupelės nei įprastai laikomos putpelės.

Japoninės putpelės

Japoniškų  putpelių pavadinimas kilo iš jų gimtinės Japonijos. Šios putpelės pradėtos jaukinti maždaug prieš tūkstantį metų. Per tokį ilgą veisimo laikotarpį jos prarado perėjimo instinktą ir šiuo metu yra perinamos tik inkubatoriuose, tačiau tuo pačiu buvo pasiektas ir didelis kiaušinių dėslumas. Kiaušinukus šios rūšies putpelės pradeda dėti sulaukusios vos 40-50 dienų ir viena putpelė per metus padeda apie 280 kiaušinių (vieno kiaušinio masė - 10 gr.). Šios rūšies putpelė per dieną sulesa apie 30 gr. pašaro. Patelės yra šiek tiek didesnės nei patinėliai. Spalviniu atžvilgiu patinėliai yra ryškesnių atspalvių nei patelės. Patinėlius nuo patelių galima atskirti pagal oranžinio atspalvio krūtinėlę, patelių krūtinės yra raibos.

Tokio pat atspalvio tik stambesnės vadinamos faraoninėmis, o estiškos- japoninių ir faraoninių mišinys. Jau dėl minėto ilgo veisimo buvo "išgautas" ne vienas šios veislės putpelių atspalvis. .

Dedančios putpelės

 Putpelės, dedančios kiaušinius, narveliuose laikomos vienos, be patinėlių. Pagal išvaizdą ir dydį atrinktos veislei suleidžiamos į narvelį su gaidžiukais. Putpelės laikomos prietemoje, tam tikro pločio ir aukščio narveliuose. Jei narvelio aukštis bus per didelis - putpelės pradės skraidyti ir susižalos, jei per mažas - kils problemų poruojantis. Vienai putpelei skiriama apie 150 cm2 vietos.